RUNNER RESULTSRunner results by name. More than 195,000 in the searchable database. FIND YOURS »

Results of the Southcliff Black & Blue – October 16, 2010 – Asheville, NC

Bookmark and Share

 

Race Results

 

The weather was nice for the Southcliff Black and Blue this morning. This was my 3rd running of the Black Race (6.5 miles) and it was the warmest weather I’ve enjoyed for the race. The ground was dry and that makes for more certain footing, especially on the downhill switchbacks, covered with leaves. This was a well-organized race, thanks to race director Greg Duff with Glory Hound Events, all the volunteers and Lee Timing.

78 runners completed the Black Race (6.5 miles). Congratulations to Frankie Adkins as the first overall and first male. Congratulations to Anna Pigman as the first female.

33 runners completed the Blue Race (2.6 miles). Congratulations to William Long, Jr. as the first overall and first male. Congratulations to Melissa Godley as the first female.

Here are the complete results courtesy of Lee Timing. In order you’ll see …

Black Race Overall
Black Race Age Groups
Blue Race Overall
Blue Race Age Groups

SOUTHCLIFF BLACK RACE (6.5 MILES) OVERALL

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Pace
1 Frankie Adkins Asheville NC 156 37 M 1 Open 49:14.8 7:34/M
2 Victor McHenry Asheville NC 130 26 M 1 20-29 49:50.3 7:40/M
3 Todd Wilkinson Candler NC 167 32 M 1 30-39 50:04.5 7:42/M
4 Bill Alexander Asheville NC 96 32 M 2 30-39 50:28.9 7:46/M
5 Ricky Babaoff 175 33 M 3 30-39 51:00.3 7:51/M
6 Aaron Cziraky Asheville NC 151 30 M 4 30-39 51:05.6 7:52/M
7 Nathan Ellis Candler NC 161 23 M 2 20-29 51:22.3 7:54/M
8 Andrew Watson Asheville NC 144 19 M 1 13-19 52:36.3 8:06/M
9 Mike Jackson Asheville NC 119 42 M 1 40-49 53:11.6 8:11/M
10 Shawn Bagley Skyland NC 98 32 M 5 30-39 54:02.7 8:19/M
11 Jonathan Holbert 177 21 M 3 20-29 54:59.7 8:28/M
12 Jake Danoff Asheville NC 108 19 M 2 13-19 55:00.9 8:28/M
13 Joe Ferrelli 164 21 M 4 20-29 55:06.6 8:29/M
14 Eric Krause 173 44 M 2 40-49 56:09.2 8:38/M
15 Joel Lenk 162 30 M 6 30-39 56:39.8 8:43/M
16 Tres Binkley Asheville NC 152 27 M 5 20-29 56:52.2 8:45/M
17 Enrique Vazquez Asheville NC 143 28 M 6 20-29 56:55.4 8:45/M
18 Jeremy Kimmel Fairview NC 124 33 M 7 30-39 57:25.0 8:50/M
19 Nick Peterson Asheville NC 134 28 M 7 20-29 57:35.7 8:52/M
20 Dawson Mims Asheville NC 131 13 M 3 13-19 57:42.8 8:53/M
21 Doug Begeman Asheville NC 100 33 M 8 30-39 58:44.7 9:02/M
22 Anna Pigman Asheville NC 135 28 F 1 Open 58:49.0 9:03/M
23 Dallas Faulkner Asheville NC 149 20 M 8 20-29 59:34.4 9:10/M
24 Noah Decker Hillsborough NC 109 19 M 4 13-19 59:34.7 9:10/M
25 Danny Dreyer Asheville NC 111 60 M 1 60-69 59:53.4 9:13/M
26 Alyssa Dillow Asheville NC 110 33 F 1 30-39 1:02:16.1 9:35/M
27 Floindo Forero Asheville NC 155 59 M 1 50-59 1:02:52.8 9:40/M
28 Rick Baker Asheville NC 153 43 M 3 40-49 1:03:22.8 9:45/M
29 Richard Wildasin Weaverville NC 145 57 M 2 50-59 1:03:40.3 9:48/M
30 Bob Pazden Asheville NC 133 47 M 4 40-49 1:05:34.7 10:05/M
31 Thomas Britton Fairview NC 103 39 M 9 30-39 1:06:36.9 10:15/M
32 Ashley Bennink Asheville NC 101 24 F 1 20-29 1:07:25.9 10:22/M
33 Tom Ryan Hendersonville NC 136 44 M 5 40-49 1:07:39.4 10:24/M
34 Beth Erickson 172 45 F 1 40-49 1:08:13.4 10:30/M
35 Dennis Duffy Asheville NC 112 52 M 3 50-59 1:08:25.8 10:32/M
36 Rita Esterwood Franklin NC 113 46 F 2 40-49 1:08:34.8 10:33/M
37 Cynthia Smith Clyde NC 168 34 F 2 30-39 1:08:46.0 10:35/M
38 Ron Wyant Burnsville NC 148 50 M 4 50-59 1:08:57.3 10:36/M
39 Donovan McFalls Charlotte NC 154 33 M 10 30-39 1:09:37.4 10:43/M
40 Suzanne Bolding Asheville NC 102 47 F 3 40-49 1:09:49.4 10:44/M
41 Catherine Love Weaverville NC 126 55 F 1 50-59 1:09:53.5 10:45/M
42 Gary Butts Statesville NC 105 64 M 2 60-69 1:11:20.7 10:58/M
43 John Heath Candler NC 117 48 M 6 40-49 1:11:37.8 11:01/M
44 Kim Williams Weaverville NC 159 36 F 3 30-39 1:13:03.0 11:14/M
45 Albert Noah Weaverville NC 132 41 M 7 40-49 1:13:04.6 11:14/M
46 Rich Thornton Taylors SC 142 48 M 8 40-49 1:13:46.3 11:21/M
47 Kelly Schueneman Fairview NC 137 42 F 4 40-49 1:14:02.9 11:23/M
48 Daniel Khoury Manteo NC 122 60 M 3 60-69 1:14:36.4 11:29/M
49 Gevony Laughlin Arden NC 125 31 F 4 30-39 1:14:38.3 11:29/M
50 Nicole Kraft 178 19 F 1 13-19 1:14:48.0 11:30/M
51 Robert Tatum Asheville NC 140 35 M 11 30-39 1:14:51.5 11:31/M
52 Natalie Payne 174 33 F 5 30-39 1:14:55.5 11:32/M
53 Shawn Beane Hendersonville NC 99 39 M 12 30-39 1:15:11.1 11:34/M
54 Debbie LeCroy Asheville NC 150 45 F 5 40-49 1:15:46.8 11:39/M
55 Greg Hoffman 176 29 M 9 20-29 1:15:56.1 11:41/M
56 Bill Finley Asheville Nc NC 114 68 M 4 60-69 1:16:38.8 11:47/M
57 Glenda Hyer Candler NC 118 40 F 6 40-49 1:17:19.3 11:54/M
58 Weldon Humphreys 171 67 M 5 60-69 1:17:19.6 11:54/M
59 Pat Brooks Ellicott City MD 104 60 F 1 60-69 1:17:45.7 11:58/M
60 Nicholas Abney Charleston SC 95 31 M 13 30-39 1:17:57.5 12:00/M
61 Leah Mathews Candler NC 128 41 F 7 40-49 1:18:31.1 12:05/M
62 Christy Simmons Waynesville NC 169 35 F 6 30-39 1:19:24.8 12:13/M
63 Charles McFalls Fairview NC 129 64 M 6 60-69 1:19:39.7 12:15/M
64 Lori Kijek Kernersville NC 123 52 F 2 50-59 1:20:01.9 12:19/M
65 Lloyd Basten 157 73 M 1 70-99 1:20:12.9 12:20/M
66 Mike Kai Hendersonville NC 121 48 M 9 40-49 1:21:28.0 12:32/M
67 Sarah Merrell 163 27 F 2 20-29 1:23:20.8 12:49/M
68 Amy Austin Seneca SC 170 40 F 8 40-49 1:25:10.3 13:06/M
69 Holly Juergens Hendersonville NC 120 42 F 9 40-49 1:28:32.3 13:37/M
70 Emma Wilson Fairview NC 146 32 F 7 30-39 1:28:34.2 13:38/M
71 Steven Siegmundt Goose Creek SC 138 27 M 10 20-29 1:28:55.0 13:41/M
72 Sherry Roane Asheville NC 160 51 F 3 50-59 1:30:15.2 13:53/M
73 Melissa Gelineau Mills River NC 115 47 F 10 40-49 1:35:09.1 14:38/M
74 Andree Haxby Fletcher NC 116 65 F 2 60-69 1:36:32.6 14:51/M
75 Danielle Wunderlich Charlotte NC 147 25 F 3 20-29 1:39:58.2 15:23/M
76 Tina Rice 158 34 F 8 30-39 1:40:07.9 15:24/M
77 Martha Marshall Asheville NC 127 65 F 3 60-69 1:46:09.6 16:20/M
78 Zaneta Summers Sylva NC 139 29 F 4 20-29 1:59:56.3 18:27/M

SOUTHCLIFF BLACK RACE (6.5 MILES) AGE GROUPS

Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Pigman Asheville NC 135 28 22 58:49.0 9:03/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Frankie Adkins Asheville NC 156 37 1 49:14.8 7:34/M
Female 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Kraft 178 19 50 1:14:48.0 11:30/M
Male 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Watson Asheville NC 144 19 8 52:36.3 8:06/M
2 Jake Danoff Asheville NC 108 19 12 55:00.9 8:28/M
3 Dawson Mims Asheville NC 131 13 20 57:42.8 8:53/M
4 Noah Decker Hillsborough NC 109 19 24 59:34.7 9:10/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ashley Bennink Asheville NC 101 24 32 1:07:25.9 10:22/M
2 Sarah Merrell 163 27 67 1:23:20.8 12:49/M
3 Danielle Wunderlich Charlotte NC 147 25 75 1:39:58.2 15:23/M
4 Zaneta Summers Sylva NC 139 29 78 1:59:56.3 18:27/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victor McHenry Asheville NC 130 26 2 49:50.3 7:40/M
2 Nathan Ellis Candler NC 161 23 7 51:22.3 7:54/M
3 Jonathan Holbert 177 21 11 54:59.7 8:28/M
4 Joe Ferrelli 164 21 13 55:06.6 8:29/M
5 Tres Binkley Asheville NC 152 27 16 56:52.2 8:45/M
6 Enrique Vazquez Asheville NC 143 28 17 56:55.4 8:45/M
7 Nick Peterson Asheville NC 134 28 19 57:35.7 8:52/M
8 Dallas Faulkner Asheville NC 149 20 23 59:34.4 9:10/M
9 Greg Hoffman 176 29 55 1:15:56.1 11:41/M
10 Steven Siegmundt Goose Creek SC 138 27 71 1:28:55.0 13:41/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alyssa Dillow Asheville NC 110 33 26 1:02:16.1 9:35/M
2 Cynthia Smith Clyde NC 168 34 37 1:08:46.0 10:35/M
3 Kim Williams Weaverville NC 159 36 44 1:13:03.0 11:14/M
4 Gevony Laughlin Arden NC 125 31 49 1:14:38.3 11:29/M
5 Natalie Payne 174 33 52 1:14:55.5 11:32/M
6 Christy Simmons Waynesville NC 169 35 62 1:19:24.8 12:13/M
7 Emma Wilson Fairview NC 146 32 70 1:28:34.2 13:38/M
8 Tina Rice 158 34 76 1:40:07.9 15:24/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Wilkinson Candler NC 167 32 3 50:04.5 7:42/M
2 Bill Alexander Asheville NC 96 32 4 50:28.9 7:46/M
3 Ricky Babaoff 175 33 5 51:00.3 7:51/M
4 Aaron Cziraky Asheville NC 151 30 6 51:05.6 7:52/M
5 Shawn Bagley Skyland NC 98 32 10 54:02.7 8:19/M
6 Joel Lenk 162 30 15 56:39.8 8:43/M
7 Jeremy Kimmel Fairview NC 124 33 18 57:25.0 8:50/M
8 Doug Begeman Asheville NC 100 33 21 58:44.7 9:02/M
9 Thomas Britton Fairview NC 103 39 31 1:06:36.9 10:15/M
10 Donovan McFalls Charlotte NC 154 33 39 1:09:37.4 10:43/M
11 Robert Tatum Asheville NC 140 35 51 1:14:51.5 11:31/M
12 Shawn Beane Hendersonville NC 99 39 53 1:15:11.1 11:34/M
13 Nicholas Abney Charleston SC 95 31 60 1:17:57.5 12:00/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Erickson 172 45 34 1:08:13.4 10:30/M
2 Rita Esterwood Franklin NC 113 46 36 1:08:34.8 10:33/M
3 Suzanne Bolding Asheville NC 102 47 40 1:09:49.4 10:44/M
4 Kelly Schueneman Fairview NC 137 42 47 1:14:02.9 11:23/M
5 Debbie LeCroy Asheville NC 150 45 54 1:15:46.8 11:39/M
6 Glenda Hyer Candler NC 118 40 57 1:17:19.3 11:54/M
7 Leah Mathews Candler NC 128 41 61 1:18:31.1 12:05/M
8 Amy Austin Seneca SC 170 40 68 1:25:10.3 13:06/M
9 Holly Juergens Hendersonville NC 120 42 69 1:28:32.3 13:37/M
10 Melissa Gelineau Mills River NC 115 47 73 1:35:09.1 14:38/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Jackson Asheville NC 119 42 9 53:11.6 8:11/M
2 Eric Krause 173 44 14 56:09.2 8:38/M
3 Rick Baker Asheville NC 153 43 28 1:03:22.8 9:45/M
4 Bob Pazden Asheville NC 133 47 30 1:05:34.7 10:05/M
5 Tom Ryan Hendersonville NC 136 44 33 1:07:39.4 10:24/M
6 John Heath Candler NC 117 48 43 1:11:37.8 11:01/M
7 Albert Noah Weaverville NC 132 41 45 1:13:04.6 11:14/M
8 Rich Thornton Taylors SC 142 48 46 1:13:46.3 11:21/M
9 Mike Kai Hendersonville NC 121 48 66 1:21:28.0 12:32/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Catherine Love Weaverville NC 126 55 41 1:09:53.5 10:45/M
2 Lori Kijek Kernersville NC 123 52 64 1:20:01.9 12:19/M
3 Sherry Roane Asheville NC 160 51 72 1:30:15.2 13:53/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Floindo Forero Asheville NC 155 59 27 1:02:52.8 9:40/M
2 Richard Wildasin Weaverville NC 145 57 29 1:03:40.3 9:48/M
3 Dennis Duffy Asheville NC 112 52 35 1:08:25.8 10:32/M
4 Ron Wyant Burnsville NC 148 50 38 1:08:57.3 10:36/M
Female 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pat Brooks Ellicott City MD 104 60 59 1:17:45.7 11:58/M
2 Andree Haxby Fletcher NC 116 65 74 1:36:32.6 14:51/M
3 Martha Marshall Asheville NC 127 65 77 1:46:09.6 16:20/M
Male 60 to 69
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danny Dreyer Asheville NC 111 60 25 59:53.4 9:13/M
2 Gary Butts Statesville NC 105 64 42 1:11:20.7 10:58/M
3 Daniel Khoury Manteo NC 122 60 48 1:14:36.4 11:29/M
4 Bill Finley Asheville Nc NC 114 68 56 1:16:38.8 11:47/M
5 Weldon Humphreys 171 67 58 1:17:19.6 11:54/M
6 Charles McFalls Fairview NC 129 64 63 1:19:39.7 12:15/M
Male 70 and over
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lloyd Basten 157 73 65 1:20:12.9 12:20/M

SOUTHCLIFF BLUE RACE (2.6 MILES) OVERALL


Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Pace
1 William Long,Jr Marion NC 322 53 M 1 Open 22:27.8 8:38/M
2 Steve Horton Morganton NC 340 50 M 1 50-59 23:27.6 9:01/M
3 William Mims Asheville NC 326 11 M 1 0-12 25:02.5 9:38/M
4 Zane Jackson Asheville NC 319 13 M 1 13-19 25:16.9 9:43/M
5 David Grindstaff Candler NC 318 29 M 1 20-29 25:48.9 9:55/M
6 Melissa Godley 347 37 F 1 Open 26:16.8 10:06/M
7 Skeet Burton Asheville NC 313 45 M 1 40-49 27:17.7 10:30/M
8 Melissa Haun 341 15 F 1 13-19 28:55.3 11:07/M
9 Sarah McHenry Asheville NC 324 29 F 1 20-29 28:55.7 11:07/M
10 Patrick Brown Hendersonville NC 312 33 M 1 30-39 29:29.4 11:20/M
11 Jordan Rogers 345 15 M 2 13-19 30:45.5 11:50/M
12 Chris Smith Augusta SC 332 25 M 2 20-29 30:48.8 11:51/M
13 Lauren Smith Augusta SC 333 24 F 2 20-29 30:49.5 11:51/M
14 Sarah Dick Asheville NC 315 24 F 3 20-29 30:49.8 11:51/M
15 James Pittman Jr. Swannanoa NC 330 34 M 2 30-39 33:30.6 12:53/M
16 Alice Silcox 342 42 F 1 40-49 33:34.4 12:55/M
17 Katy Conner 343 7 F 1 0-12 37:11.5 14:18/M
18 Clint Conner 344 32 M 3 30-39 37:12.5 14:18/M
19 Miles Supola Clyde NC 335 47 M 2 40-49 37:18.8 14:21/M
20 Brittany Freeman 348 22 F 4 20-29 37:29.5 14:25/M
21 Michael Rogers 346 58 M 2 50-59 37:43.5 14:30/M
22 Dan Mason Asheville NC 323 59 M 3 50-59 38:09.0 14:40/M
23 Barbara Slagle Asheville NC 331 55 F 1 50-59 38:35.2 14:50/M
24 Cate Scales 349 42 F 2 40-49 38:59.9 15:00/M
25 Ginny Moulton Columbia SC 328 25 F 5 20-29 39:21.1 15:08/M
26 Eric Moulton Columbia SC 327 26 M 3 20-29 39:21.4 15:08/M
27 Mackinney Supola Clyde NC 334 10 F 2 0-12 39:36.8 15:14/M
28 Emma Wagoner Saluda NC 337 12 F 3 0-12 39:38.9 15:15/M
29 Theresa Wagoner Saluda NC 338 41 F 3 40-49 39:51.2 15:20/M
30 Walter Miller Asheville NC 325 11 M 2 0-12 41:34.8 15:59/M
31 Leslie Humphrey 350 52 F 2 50-59 41:35.1 16:00/M
32 Tiffany Tatum Asheville NC 336 35 F 1 30-39 48:29.4 18:39/M
33 Linda Reineke Clermont FL 339 46 F 4 40-49 48:34.6 18:41/M

SOUTHCLIFF BLUE RACE (2.6 MILES) AGE GROUPS

Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Godley 347 37 6 26:16.8 10:06/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Long,Jr Marion NC 322 53 1 22:27.8 8:38/M
Female 12 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katy Conner 343 7 17 37:11.5 14:18/M
2 Mackinney Supola Clyde NC 334 10 27 39:36.8 15:14/M
3 Emma Wagoner Saluda NC 337 12 28 39:38.9 15:15/M
Male 12 and under
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Mims Asheville NC 326 11 3 25:02.5 9:38/M
2 Walter Miller Asheville NC 325 11 30 41:34.8 15:59/M
Female 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Haun 341 15 8 28:55.3 11:07/M
Male 13 to 19
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zane Jackson Asheville NC 319 13 4 25:16.9 9:43/M
2 Jordan Rogers 345 15 11 30:45.5 11:50/M
Female 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah McHenry Asheville NC 324 29 9 28:55.7 11:07/M
2 Lauren Smith Augusta SC 333 24 13 30:49.5 11:51/M
3 Sarah Dick Asheville NC 315 24 14 30:49.8 11:51/M
4 Brittany Freeman 348 22 20 37:29.5 14:25/M
5 Ginny Moulton Columbia SC 328 25 25 39:21.1 15:08/M
Male 20 to 29
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Grindstaff Candler NC 318 29 5 25:48.9 9:55/M
2 Chris Smith Augusta SC 332 25 12 30:48.8 11:51/M
3 Eric Moulton Columbia SC 327 26 26 39:21.4 15:08/M
Female 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tiffany Tatum Asheville NC 336 35 32 48:29.4 18:39/M
Male 30 to 39
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Brown Hendersonville NC 312 33 10 29:29.4 11:20/M
2 James Pittman Jr. Swannanoa NC 330 34 15 33:30.6 12:53/M
3 Clint Conner 344 32 18 37:12.5 14:18/M
Female 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alice Silcox 342 42 16 33:34.4 12:55/M
2 Cate Scales 349 42 24 38:59.9 15:00/M
3 Theresa Wagoner Saluda NC 338 41 29 39:51.2 15:20/M
4 Linda Reineke Clermont FL 339 46 33 48:34.6 18:41/M
Male 40 to 49
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Skeet Burton Asheville NC 313 45 7 27:17.7 10:30/M
2 Miles Supola Clyde NC 335 47 19 37:18.8 14:21/M
Female 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Slagle Asheville NC 331 55 23 38:35.2 14:50/M
2 Leslie Humphrey 350 52 31 41:35.1 16:00/M
Male 50 to 59
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Horton Morganton NC 340 50 2 23:27.6 9:01/M
2 Michael Rogers 346 58 21 37:43.5 14:30/M
3 Dan Mason Asheville NC 323 59 22 38:09.0 14:40/M
2 Comments

Leave a Reply